ساختمانهای متروک... شهر ارواح

شهرهای آمریکا مثالهای خوبی هستند برای طراحی شهری در معماری...دیدن اینکه چه عواملی باعث سقوط می شوند و چه عواملی باعث موفقیت .... مساله که خیلی از شهرها در نظر نگرفته بودند و حالا دچار مشکل شده اند زمانه... طراحی شهری طراحی برای امروز نیست...طرحی دراز مدت است...و اگر به صد سال دیگه فکر نکنیم و طرح بدهیم بدون شک طرح پس از چند سال به شکست می خوریم...چرا که همونطور که می دونید دنیا در حال تغییر است و اگر شهرها با تغییرات جلو نروند و عقب بیفتند مشکلات زیادی رو بوجود می آورند که روز به روز بدتر و بدتر می شوند.

عامل اصلی به قولی تکنولوجی است. اوایل سالهای هزارو نهصد تا اواسط آن خیلی از شهرهای آمریکا به صورت شهرهای صنعتی در آمدند...جایی محل تجمع مردم و زندگی در خانه های کوچک و کار در کارخانه ها که در داخل شهر بودند....کم کم با آمدن تکنو لوجی و تغییر اوضاع اقتصادی آمریکا کارخانه ها یا به بیرون شهر رفتند چون در شهر باید مالیات بیشتر می دادند و یا کلا از بین رفتند چرا که تولیدات در کشورهای جهان سوم برای سرمایه داران به صرفتر به نظر‌ آمد....با این امر کم کم خانه های کوچکی که  برای کارمندان ساخته شده بودند خالی شدند....خیلی ها به بیرون شهر رفتند...خیلی ها هم به دنیال رفاه به خانه های جدید و بزرگتر رفتند... و امروز این خانه ها و ساختمانهای خالی و متروک به صورت مشکل بزرگی برای شهرها در آمده اند.

وقتی خانه ها خالی می شوند اول منظره محله خراب می شود...محلی می شوند برای پنهان شدن موادی ها و دزدها و هزار تا کار خلاف دیگه...وقتی هم که پای این چیزها به محله ای باز شود...بقیه اهل محل می روند چرا که امنیت از بین می رود. این است که خانه های خالی به مانند ویروس و یا یک غده سرطانی رشد می کنند و کوچه ها و محله ها یکی بعد از دیگری به صورت متروک در می آیند.

اگر دولت جلوی این ویروس رو نگیرد شهر به شهر ارواح مبدل می شود...مثل شهر دیترود در ایالت میشیگان که اخر هفته پیش به انجا رفتم و چقدر ناراحت کننده و تعجب آور بود و یا قسمتهای زیادی از شهر فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا.

شهر فیلادلفیا در اواسط سال هزارو نهصد شهری صنعتی بود و شهر اجازه ساخت کارخانه ها رو با اشتباه محض در امتداد رودخانه داد...امروز این کارخانه های خالی و متروک فضای زیادی از شهر رو اشغال کردند...فضایی که می توانست برای شهر محلی برای تفریح و سبزی و زیبایی شهر باشد.

مشکل شهر ضعف طراحی و منطقه بندی در قدیم است... امروز مشکل شهر عوض کردن طرح است و همانطور که گفتم طراحی شهری سالیان زیادی طول می کشد تا به بهره برداری برسد... ساده است...طرح باید بسیار حساب شده و دقیق و جالب و جذاب باشد که دولت بتواند توجه سرمایه گذاران بزرگ رو جذب کند چرا که عوض کردن چهره شهر بدون پشتوانه آنها کاری محال است....پول هنگفتی که این کار احتیاج دارد باید از جیبهایی زیادی بیرون بیاد...اگر طرح قول پول زیادی را در عوض ندهد هیچ سرمایه گذاری حاضر به سرمایه گذاری نخواهد شد...

خلاصه اینکه هر چه این غده سرطانی بیشتر پیشرفت کند هزینه بیشتر و امکان برگرداندن چهره شهر سخت تر می شود...

وقتی در دانشگاه در مورد این مسائل بحث می کردیم جالب بود ولی در حد حرف بود...دیدن شهر دیترید دو روز پیش تجربه واقعا خوبی بود...شهر خالی خالی بود...انگار زور می زد که خود را زنده نگه دارد...وقتی تو خیابانها راه می رفتی خس می کردی مالک شهر هستی چرا که کسی بجز خودت و یکی دو نفر که معلوم بود از مشکل دارند کس دیگری رو نمی دیدی...!

در اولین فرصت عکس می زارم...

/ 3 نظر / 17 بازدید
خوشحال

درود.. موضوع ضیافت سیزدهم طبق نظرسنجی صورت گرفته و با اکثریت آراء « فرم و مفهوم آن در معماری معاصر » خواهد بود.[گل]

شروین

سلام خیلی جالب و مفید بود سپاسگذارم