درباره

  • من خانم مهندس، فوق لیسانس معماری از دانشگاه کتولیک در واشنگتون دی سی
لوگو

  • در گذر زمان

site planning همچنان ادامه دارد.......
شنبه ٦ دی ،۱۳۸٢

به دلیل علاقه  زیاد به کلاس site planning و همچنین بخاطر اینکه خیلی از دوستان  مرتب در مورد این کلاس شیک از من می پرسیدند تصمیم گرفتم بعضی از فصلهای کتاب را ترجمه و به زیاد شدن معلومات مهندیسین کمک کنم گرچه می دونم که مهندیسن عزیز بیشتر به طراحی بنا در زمین علاقه دارند ولی من خودم خالی از شوخی  گرچه خیلی در این کلاس سختی کشیدیم متوجه شدم که طراحی فضاهای اطراف بنا به اندازه طراحی خود بنا مهم و جالبه.

         

 همراه با استفاده از زمین و مسیرهای رفت و آمد، طراحی بصری و عنصرهای طبیعی در طراحی نقشه زمین بسیار مهم است . در اصل ما باید نقشه زمین را همراه با بنای موجود، زمین ، سنگ ، آب ، سنگ و هرچه در زمین هست را یکی بدانیم چرا که این امر باعث می شود که همگی به عنوان یک مجموعه نشان داده شود.

  در زیر مواردی که در طراحی زمین باید در نظر گرفته شود را می خوانید.

شکل زمین.

فرق زمین با اشکال موجود در آن ( عنصرهایی که در زمین می گذاریم)  باید بخوبی نشان داده شود. مثلا درختان یا مجسمه هایی که در فضاهای خارجی می گذاریم با خود فضا باید به صورت مثبت و منفی باشند.  در سازماندهی فضاهای خارجی معمولا عنصر مثبت درختان و مجسمه ها هستند و خود زمین عنصر منفی.

استمرار.

عنصرهای یکسان در فضای خارجی استمرار را در فضا بوجود می آورند. قسمتهای مختلف زمین گاهی بوسیله داشتن شکل ، ترکیب ، اندازه و رنگ در زمین بهم متصل می شوند. برای مثال استفاده از یکنوع پیاده رو مثل آجر در فضاهای مختلف باعث بهم متصل شدن فضاها می شود هر چند آندو دو فضای مختلف باشند. مثلا در یک خیابان داشتن یکنوع سنگ فرش باعث یکپارچگی  و اتصال می شود.

تابعیت.

ما معمولا فضاها را با راه رفتن در میان آن درک می کنیم و با مشاهده فضاها متوجه تابعیت عنصرهای مختلف در فضا می شویم. در حقیقت تابعیت ، تکرار در وجود عنصرهای مربوط بهم است. منظور تکرار یکنوع خاص نیست چرا که این باعث بوجود آمدن فضای کسل کننده می شود. منظور قرار دادن عنصرهایی است که بنوعی بهم مربوط می شوند. در اصل هر عنصر باید فرد را به فضای دیگر هدایت کند و شخص احساس نکند که در فضا و مکان تازه ای قرار گرفته. داشت این عنصرها در طراحی زمین گاهی به پیدا کردن راه هم کمک می کند.

شکل. اندازه.وزن.

مشخصات چیزی در زمین مقدار فضا را معین می کند که مثلا شکل یا فرم زمین چطور است. اندازه زمین چقدر است. اندازه زمین با بزرگی و کوچکی عنصرهای موجود و همچنین با فاصله عنصرها از هم در زمین مشخص می شود. پس وزن یا scale در کل بستگی به اندازه زمین دارد.

 وقتی بنای موجود در زمین را می بینیم ، چشمها زاویه دیدشان در حدود 27 درجه است. پس برای دیدن همه ساختمان در این زاویه ،شخص باید بنا را از فاصله ای مساوی دو برابر ارتفاع ساختمان ببیند.

فضاهای خارجی ، وقتی که فضای عرضی مساوی ارتفاع ساختمان دارند و یا دو برابر ارتفاع ساختمان را دارند ، رابطه خوبی با بنا پیدا و ترکیب خوبی را بوجود می آوردند. به یاد داشته باشیم که هرچه فضا در اندازه ، بزرگتر از 200×150فیت باشد، نگه داشتن هماهنگی در زمین مشکل خواهد شد.

 

این بحث ادامه دارد.....

لطفا اگه زحمتی نیست نظر بدین و اجازه بدین خانم مهندس بدونه که واقعا بحث جالبی است یا نه؟ .....   

٩:۱٧ ‎ق.ظ   |پيام هاي ديگران ()

2003-2005 meyb.persianblog.ir | Powered by PersianBlog |